Čo ich k tomu vedie...

Autor: Gabriel Trubka | 24.2.2013 o 8:17 | (upravené 24.2.2013 o 9:47) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  503x

Nedávno som si opäť pozrel skvelý film Romana Polanského  - Pianista - s ešte lepším Adrienom Brody v hlavnej úlohe. Hneď nato som si pozrel pár dokumentov na podobnú tematiku, a to konkrétne - koncentračný tábor v Sachsenhausene - na stránke  youtube  , pretože som bol zvedavý na miesto, kde zomrel môj dedo. A poviem Vám, nie sú to najkrajšie pohľady. A tak som si povedal a opýtal sa sám seba. Čo viedlo tých nemcov k tomu, aby sa tak kruto správali ? A nemyslel som tým tých hlavných, ako sú Hitler, Himler, či Goebles. Myslím tých radových vojakov, ktorí boli súčasťou tej mašinérie v táboroch a ghettách, ako bolo vo Varšave.

Nemeckí vojaci viedli zástup židov pozdĺž ghetta vo Varšave, keď sa zrazu jedna žena spýtala : "Kde nás to vediete ? " V tej sekunde ju nemec z toho radu vytiahol za krk a zastrelil ako psa. Celé to trvalo možno dve sekundy. Bez otáľania. Po vzhliadnutí spomínaných dokumentov na  youtube  verím tomu, že to bolo tak aj v skutočnosti a nielen vo filmoch. Ostatne, film Pianista je natočený podľa skutočného príbehu. V takých chvíľach som sa vždy pýtal seba : Preboha, prečo to ten nemec urobil. Čo ho k tomu viedlo ?    On sám možno žil normálnym usporiadaným životom až kým neprišiel na vojnu a začal sa správať nenormálne.

Nesnažím sa hľadať paralelu v dnešnej dobe so spomínanou históriou, ale jedna vec je predsa len spoločná s dnešnou dobou. Tá otázka. " Čo ich k tomu vedie....? " To by sme sa mohli pýtať denne a zrejme aj tak by sme sa nič nedozvedeli. A pritom odpoveď je taká jednoduchá a hlavne riešenie vzniknutých situácií kvôli ktorým si kladieme túto otázku. Úplne by stačilo, ak by všetci boli normálni a dodržiavali písané aj nepísané pravidlá a samozrejme aj zákony.  Pýtate sa aké sú tie nepísané pravidlá ? No predsa slušného správania, ako je bontón a pod., alebo napríklad aj taká stavovská česť, ktorá by sa vo vysokej politike mala úplne samozrejme "nosiť" . Stačí si pozrieť niektoré zábery z nášho parlamentu a hneď zistíte o čom píšem. Čo viedlo istého nemenovaného poslanca, aby druhému nasypal na hlavu injekčné striekačky ? A takých príkladov je strašné množstvo. A denne. Aj keď v súvislosti s našim parlamentom je slovíčko - denne - asi nie na mieste, pretože naši "páni" poslanci slovné spojenie - denne pracovať - určite nepoznajú. Nanajvýš dva krát do týždňa priemerne. Ale to je téma na iný blog, vráťme sa ešte na chvíľu k pôvodnej téme tohto blogu.

Tak som si s údivom prečítal a popozeral správy z posledných dní a začudovane sa spýtal sám seba. "To čo vedie k tomu našich najvyšších politických funkcionárov, aby robili zo seba úplných šašov? - podávaním kadejakých námietok a námietok na námietky a pod. Najprv poslancov, potom Ústavný súd, potom zas prezident a teraz zas p.Čentéš. Hotová šaškáreň. A pritom odpoveď, alebo riešenie je tak jednoduché. Ale to by museli byť všetci normálni a dodržiavať pravidlá, ako som to tu už vyššie napísal. Stačilo by si sadnúť za stôl a normálne si to vysvetliť. Véď ide predsa o úplne normálnu odbornú prácu. Prokurátorskú. Alebo mi niečo ušlo? Ide o niečo iné?

Preto sa na záver pýtam Vás, možno niekto z Vás mi bude vedieť odpovedať. "Čo vedie k tomu našich zákonodarcov a politických činiteľov, aby sa v niektorých a to veľmi závažných momentoch správali nenormálne? Alebo sú ozaj ochotní urobiť kadečo, len aby dostali od nás hlas? Aj nenormálne zastreliť normálneho človeka v rade, pýtajúceho sa úplne normálnu otázku......?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?