Veľká Liverpoolská - Grand National - za dverami

Autor: Gabriel Trubka | 5.4.2016 o 12:29 | (upravené 5.4.2016 o 12:36) Karma článku: 3,85 | Prečítané:  145x

     Prednedávnom som tu písal o vrchole sezóny v dostihovom športe v anglickom Cheltenhame a už tu máme ďalší a to už ozaj záverečný vrchol tohtoročnej skokanskej dostihovej sezóny. Grand National míting z Liverpoolu.

     V našich končinách je skôr tento míting známy ako tzv. Veľká Liverpoolská, pretože dostihová dráha je v Liverpoole, v severnej časti mesta - Aintree . Je to skokanský dostih sponzorovaný najväčšou sumou, kde garantované tzv. prize money sú vo výške 1 milióna britských libier, pričom víťaz dostane skoro tri štvrte milióna. Tento míting trvá celkovo tri dni a každý deň je zaručený kvalitnými dostihmi kategórie Grade 1 ako Chase, tak aj Hurdle dostihmi. 

     V prvý deň tohto mítingu je hlavným ťahákom dňa Betfred Bowl Chase Grade 1 na 3 míle a jeden furlong (cca 200 metrov) , o ktorom sa zvykne vravieť, že je to repete Gold Cup dostihu v Cheltenhame. Aj účasť koní o tom hovorí, a síce : Cue Card, Djakadam, Don Poli , ale aj iné kone, ktorým však ja nejaké väčšie šance nedávam . Prekvapiť však môžu, a to hlavne Vautour, ktorý je veľmi progresívny a konzistentný celú sezónu. Mojim tipom však ostáva Cue Card , ktorému to tentokrát dúfam vyjde a nie ako na Gold Cupe, kde smoliarsky spadol dve prekážky pred cieľom, keď už pomaly získaval prevahu. A stále si myslím, že je to momentálne najlepší skokanský kôň na britských ostrovoch. 

     Podobné to bude aj druhý deň mítingu. Celkovo štyri Grade 1 dostihy, avšak nie je čas a ani miesto sa im venovať všetkým, za zmienku len stojí IMAGINE CRUISING FIRST IN THE FRAME TOP NOVICES´ HURDLE (Grade 1) dostih na dve míle a 103 metrov, ktorého sa zúčastní víťaz z Cheltenhamu,  Altior , mladý progresívny kôň, ktorému predpovedám veľkú budúcnosť. 

     Dostali sme sa k záverečnému tretiemu dňu mítingu, Grand National day, v sobotu 9. apríla, kde najväčším a zároveň aj najočakávanejším dostihom celej sezóny a tohto dňa je dostih Grand National, ktorý nesie meno sponzora dostihu a to je Crabbies, čo je producent veľmi obľúbeného nápoja na britských ostrovoch - Cider . Tu si na úvod treba povedať niekoľko dôležitých údajov. A síce, tento dostih je Grade 3 a je tzv. Handicap. To znamená, že kone nosia rozdielne váhy, podľa toho aký majú rating, určený handicapperom z BHA (British Horseracing Asociation) . Takže tu sa tímy správajú trošku takticky a do dostihu zaraďujú kone, ktoré majú veľmi výhodný rating a sú schopné ustáť tento ťažký dostih na 4 míle a necelých 500 metrov . Najväčším favoritom tohtoročného dostihu je Many Clouds , minuloročný víťaz aj s džokejom Leighton Aspell. Jednak preto, že tento kôň je špeciálne trénovaný na tento dostih, má 9 rokov, čo je ideálny vek, a je ozaj spoľahlivý, konzistentný počas celej sezóny. A nie len ja, ale aj celá fanúšikovská a odborná obec si myslí, že je to skutočne veľmi dobrý kôň, schopný tento ťažký dostih ustáť. Nezvykne padať na prekážkách, resp. nespadol ešte nikdy a v celej svojej prekážkovej kariére dokázal poraziť plejádu skvelých koní, vrátane jeho sobotňajších súperov niekoľkokrát. Jediná vec, ktorá proti nemu hovorí je to, že bude mať na sebe najväčšiu váhu - 11/10 - to znamená 11 kameňov a 10 libier (váhových) , čo je niečo cez 70 kilogramov. Samozrejme váha džokeja je súčasť tejto váhy. Má najlepší rating z celého štartového poľa, štartové číslo 1, čiže aj najväčšia váha. Osobne si však myslím, že mu to vadiť nebude, pretože minulý rok vyhral s váhou 11/9 , čiže v ratingu stúpol len o jednu libru, jeden bod, a je určite lepší, vyzretejší a skúsenejší. 

     Ako som už písal, favoritom je Many Clouds, ale netreba zabúdať aj na ostatné kone, pretože Grand National prináša často aj prekvapivé výsledky, keď napr. v roku 2009 zvíťazil a to celkom jasne, Mon Mome s kurzom 100 : 1 . Bolo to obrovské prekvapenie, čo Veľká Liverpoolská môže kľudne priniesť aj tento rok. Preto by som sa zmienil ešte o niekoľkých, ako sú napr. : On His Own, Unioniste, The Last Samuri, Present View , ale hlavne The Druids Nephew , ktorý pri jeho ratingu, čiže váhe, ktorú ponesie je na tom veľmi dobre, je spoľahlivý, veľmi dobrý kôň a momentálne vo veľmi dobrej forme. Jak kôň, tak aj jeho tréner Neil Mulholland. 

     Takže už teraz sa teším, čo prinesie tohtoročný dostih Veľkej Liverpoolskej, ktorý je na programe v sobotu a usporiadateľmi bol jeho štart posunutý až na 17.15 hod. miestneho času, aby si ho mohlo pozrieť čo najviac ľudí. Vyše 700 miliónová sledovanosť tohto dostihu bola zaznamenaná "worldwide" , čiže na celom svete v minulom roku. To len hovorí o tom, aký je tento dostih populárny a očakávaný. Určite aj v našich končinách bude sledovaný, tak Vám prajem príjemný zážitok pri jeho sledovaní a pri podobných podujatiach opäť do"písania" . 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?