Čo ich k tomu vedie...

Autor: Gabriel Trubka | 24.2.2013 o 8:17 | (upravené 24.2.2013 o 9:47) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  511x

Nedávno som si opäť pozrel skvelý film Romana Polanského  - Pianista - s ešte lepším Adrienom Brody v hlavnej úlohe. Hneď nato som si pozrel pár dokumentov na podobnú tematiku, a to konkrétne - koncentračný tábor v Sachsenhausene - na stránke  youtube  , pretože som bol zvedavý na miesto, kde zomrel môj dedo. A poviem Vám, nie sú to najkrajšie pohľady. A tak som si povedal a opýtal sa sám seba. Čo viedlo tých nemcov k tomu, aby sa tak kruto správali ? A nemyslel som tým tých hlavných, ako sú Hitler, Himler, či Goebles. Myslím tých radových vojakov, ktorí boli súčasťou tej mašinérie v táboroch a ghettách, ako bolo vo Varšave.

Nemeckí vojaci viedli zástup židov pozdĺž ghetta vo Varšave, keď sa zrazu jedna žena spýtala : "Kde nás to vediete ? " V tej sekunde ju nemec z toho radu vytiahol za krk a zastrelil ako psa. Celé to trvalo možno dve sekundy. Bez otáľania. Po vzhliadnutí spomínaných dokumentov na  youtube  verím tomu, že to bolo tak aj v skutočnosti a nielen vo filmoch. Ostatne, film Pianista je natočený podľa skutočného príbehu. V takých chvíľach som sa vždy pýtal seba : Preboha, prečo to ten nemec urobil. Čo ho k tomu viedlo ?    On sám možno žil normálnym usporiadaným životom až kým neprišiel na vojnu a začal sa správať nenormálne.

Nesnažím sa hľadať paralelu v dnešnej dobe so spomínanou históriou, ale jedna vec je predsa len spoločná s dnešnou dobou. Tá otázka. " Čo ich k tomu vedie....? " To by sme sa mohli pýtať denne a zrejme aj tak by sme sa nič nedozvedeli. A pritom odpoveď je taká jednoduchá a hlavne riešenie vzniknutých situácií kvôli ktorým si kladieme túto otázku. Úplne by stačilo, ak by všetci boli normálni a dodržiavali písané aj nepísané pravidlá a samozrejme aj zákony.  Pýtate sa aké sú tie nepísané pravidlá ? No predsa slušného správania, ako je bontón a pod., alebo napríklad aj taká stavovská česť, ktorá by sa vo vysokej politike mala úplne samozrejme "nosiť" . Stačí si pozrieť niektoré zábery z nášho parlamentu a hneď zistíte o čom píšem. Čo viedlo istého nemenovaného poslanca, aby druhému nasypal na hlavu injekčné striekačky ? A takých príkladov je strašné množstvo. A denne. Aj keď v súvislosti s našim parlamentom je slovíčko - denne - asi nie na mieste, pretože naši "páni" poslanci slovné spojenie - denne pracovať - určite nepoznajú. Nanajvýš dva krát do týždňa priemerne. Ale to je téma na iný blog, vráťme sa ešte na chvíľu k pôvodnej téme tohto blogu.

Tak som si s údivom prečítal a popozeral správy z posledných dní a začudovane sa spýtal sám seba. "To čo vedie k tomu našich najvyšších politických funkcionárov, aby robili zo seba úplných šašov? - podávaním kadejakých námietok a námietok na námietky a pod. Najprv poslancov, potom Ústavný súd, potom zas prezident a teraz zas p.Čentéš. Hotová šaškáreň. A pritom odpoveď, alebo riešenie je tak jednoduché. Ale to by museli byť všetci normálni a dodržiavať pravidlá, ako som to tu už vyššie napísal. Stačilo by si sadnúť za stôl a normálne si to vysvetliť. Véď ide predsa o úplne normálnu odbornú prácu. Prokurátorskú. Alebo mi niečo ušlo? Ide o niečo iné?

Preto sa na záver pýtam Vás, možno niekto z Vás mi bude vedieť odpovedať. "Čo vedie k tomu našich zákonodarcov a politických činiteľov, aby sa v niektorých a to veľmi závažných momentoch správali nenormálne? Alebo sú ozaj ochotní urobiť kadečo, len aby dostali od nás hlas? Aj nenormálne zastreliť normálneho človeka v rade, pýtajúceho sa úplne normálnu otázku......?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?