Vrchol sezóny v raji dostihového športu II.

Autor: Gabriel Trubka | 18.3.2016 o 12:35 | (upravené 18.3.2016 o 12:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  74x

     Pred pár dňami som tu písal o začiatku festivalu dostihového športu v anglickom Cheltenhame.  Dnes tento festival vrcholí posledným dňom a zároveň aj najväčším dostihom na prekážkovom turfe v Cheltenhame. GOLD CUP - Zlatý pohár.

     

     O túto trofej bude dnes súťažiť celkom 10 koní, džokejov, trénerov a majiteľov koní, o ktorých sa všeobecne hovorí, že sú to najlepšie, čo tento šport ponúka. Vráťme sa však na chvíľu späť a povedzme si, čo všetko sa udialo v uyplynulých troch dňoch na festivale. 

1.deň : Champion Hurdle day - Šampión prekážkár.    Tento prvý deň priniesol veľa zaujímavého a napínavého. Predovšetkým to bol hlavný dostih dňa, Champion Hurdle na 2 míle . Dostih vyhrala jediná kobyla v štartovom poli, Annie Power zo stajne Írskeho trénera W.Mullinsa pod vedením úspešného džokeja Rubyho Walsha. Čiže predpovede sa nemýlili, keď väčšina stávkových kancelárií a fanúšikov zhodne favorizovala ju na víťazstvo. Kôň o ktorom som sa zmienil, The New One sa umiestnil v tomto štartovom poli, nabitom plejádou skvelých koní, na piatom mieste. Čo nie je až taký neúspech. Ukázalo sa však, že kone spomínaného Írskeho trénera sú ozaj v skvelej forme a väčšinu trofejí poberú oni. Mňa však potešil víťaz hneď prvého otváracieho dostihu sezóny SKY BET SUPREME pre novicov prekážkárov Altior, ktorý porazil s úplnou ľahkosťou práve koňa od W.Mullinsa  Min a len potvrdil moje slová o jeho skvelej budúcnosti. O týchto mladších koňoch sa vraví ako o budúcich šampiónoch prekážkárov, takže už teraz som zvedavý, ako si bude Altior počínať o rok v Champion Hurdle dostihu, ak ho tam však nanominuje jeho tréner Nicky Henderson. 

2.deň : Champion Chase day - Šampión skokan.    Tu si na úvod povedzme, aký je rozdiel medzi Hurdle a Chase dostihom. Podstatný je ten, že Chase dostih sa skáče cez  podstatne vyššie prútené prekážky a hurdle dostih na umelo vytvorené prekážky nižšieho profilu, čiže sa očakáva od koní oveľa väčšie úsilie a tým aj vyšší výkon. Vrcholom tohto dňa je Queen Mother Champion Chase dostih na 2 míle, ktorého sa zúčastnilo tiež 10 koní. S veľkým napätím sa očakával návrat obrovskej legendy tohto preteku na dostihovú dráhu, koňa Sprinter Sacre zo stajne Nicky Hendersona. Všeobecne sa očakávalo víťazstvo ďalšieho progresívneho koňa W.Mullinsa, Un De Sceaux, avšak Sprinter očakávania davu vyše 55 tisíc divákov nesklamal a vyhral s ľahkosťou akou vyhrával pred dvomi až tromi rokmi. V období týchto dvoch až troch rokov prekonal obrovské zdravotné problémy, keď mnohí ho už úplne odpisovali. Nicky Henderson sa však opäť vzopäl k úžasnému trénerskému výkonu a pripravil koňa fantasticky. Celkom kľudne sa tento deň dal nazvať Sprinter Sacre Day, pretože o ničom inom sa tam ani nevravelo. Osobne som sa tohto dňa zúčastnil, ponúkam Vám pár obrázkov z tohto dňa. 

A ešte pár špičkových džokejov k nahliadnutiu :

3.deň :  World Hurdle Day - Svetový prekážkár .   Včerajší deň na festivale sa niesol v znamení dostihu World Hurdle na 3 míle. Všeobecne sa očakávalo víťazstvo koňa Thistlecrack zo stajne Collina Tizzarda a musím napísať, že tento kôň absolútne nesklamal davy fanúšikov a zvíťazil suverénnym spôsobom, presne ako to predvádzal celú sezónu. Myslím, že ostane neporazený ešte min. dva roky, pokiaľ ho budú obchádzať zranenia. V ďalšom dostihu dňa, kategórie Grade 1, a to Ryanair Chase zvíťazil opäť kôň zo stajne W.Mullinsa s džokejom Ruby Walsh, Vautour , čím len potvrdil dominanciu spomínaného trénera na tohtoročnom festivale. 

Pozn.: Na koni Thistlecrack vidíte ďalšieho populárneho džokeja, Tom Scudamore. 

     A dostávame sa k dnešnému najpopulárnejšiemu, záverečnému dňu, Gold Cup Day. Gold Cup Chase sa beží na 3 a štvrť míle, čiže vyžaduje ozaj tie najzdatnejšie a najlepšie pripravené kone dostihovej sezóny. Spomeniem len zopár legendárnych predchádzajúcich víťazov, ako Kauto Star, Best Mate, Bobs Worth, alebo posledného víťaza Coneygree. Pri neúčasti posledne menovaného, kvôli zraneniu, sa obrovské šance dávajú ďalšiemu koňovi W.Mullinsa  Djakadam v sedle s džokejom Ruby Walsh. Treba si však povedať, čo je ešte dôležité v tomto športe. A to je tzv. GOING . Čo by sa dalo preložiť ako kvalita povrchu. A dnes je na dráhe GOING - Good, čo znamená, že povrch je trošku tvrdší po predchádzajúcich pár suchších dňoch. Nie je dosť mäkký nato, aby mal Djakadam až také veľké šance. On má radšej povrch trošku mäkší. Ja preto osobne dávam väčšie šance iným, ako napr. Smad Place, ktorý je veľmi konzistentný celú sezónu, ale hlavne ďalšiemu tromfu stajne Collina Tizzarda, CUE CARD. On totiž ide po tzv. Triple korune a bonuse jedného milióna libier pre víťaza troch Grade 1 dostihov sezóny vybraných skupinou sponzorov. Predchádzajúce dva vyhral a ostáva už len tento tretí, avšak najťažší. Fandím mu nie len preto, že je britský kôň a nie Írsky, ale aj preto, lebo Cue Card je obrovsky populárny na britských ostrovoch. Dosiahol už niekoľko víťazstiev na predošlých festivaloch a toto bude jeho druhý pokus si siahnuť na GOLD CUP. Tak mu držím palce.

Tak dúfam, že Vás toto moje menšie odbočenie a pozastavenie v znamení najväčších dostihov zrejme na celom svete príliš neunavilo a na záver len zopakujem, že dajú sa sledovať na Channel 4 na britských ostrovoch a určite sa dá nájsť aj stream online stránka pre nebritských priaznivcov. Záverečný deň štartuje 13:30 britského času a Gold Cup štartuje 15:30 britského času. Tak dovidenia a dopísania priatelia dostihového a iného športu vôbec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?